Szczepienie zwierząt, to bardzo kontrowersyjny temat. W tym przypadku podobnie jak u ludzi mamy sporą grupę zwolenników i przeciwników. Przeczytajcie proszę poniższy tekst i sprawdźcie, które szczepienia psa są naprawdę potrzebne Waszym pupilom.

Lista została opracowana przy współudziale lekarza weterynarii.

Szczepionki przeciw poniższym schorzeniom poleca się każdej rasie psów.

Lista najczęstszych psich dolegliwości:

-parwowiroza;

– psia grypa;

-wścieklizna;

-zapalenie wątroby;

-borelioza;

Chociaż szczepionki mają zapobiegać pojawianiu się niektórych chorób, to nie zawsze jesteśmy wstanie uchronić przed tym naszego psa. Jedno jest pewne, szczepiony zwierzak ma większą odporność, szybciej zwalczy chorobę i istnieje mniejsze ryzyko, że w ogóle zachoruje.

I tak na przykład parwowiroza, to choroba pojawiająca się najczęściej u młodych psów. Jeżeli zwierzę było szczepione to i tak będzie wymagało długiego leczenia szpitalnego, ale jest duża szansa, że wyzdrowieje.

Każdy typ szczepionki najlepiej jest aplikować młodych organizmom. Dobrym na to przykładem może być szczepienie przeciw wściekliźnie. Pierwszą dawkę należy podać w ósmym tygodniu życia, drugą w dwunastym, a trzecią w szesnastym. Następnie psa należy szczepić w trzyletnich odstępach. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, to szczepionkę będzie można powtarzać raz do roku.

Omawiana powyżej szczepionka na wściekliznę w Polsce wymagana jest przez prawo i dzięki temu zwierzęta oraz ludzie mogą mieć pewność, że tego typu schorzenie ich nie dopadnie.

Jeżeli zaś chodzi o inne szczepienia, to nowoczesne rozwiązania pozwalają dobrać szczepionkę, która ochroni zwierzę przed kilkoma chorobami na raz.

Szczepionka przeciwko kaszlowi

getting-shots-1024x768

Psi kaszel, to schorzenie bardzo często pojawiające się u dorosłych i nie szczepionych psów. Co bardzo ważne kaszel przenoszony jest drogą kropelkową i nasz pupil może zarazić się nim dosłownie wszędzie.

Jakie są objawy tego schorzenia?

Pies przede wszystkim będzie miał uporczywy kaszel, do tego może pojawić się także wydzielina z nosa, gorączka i brak apetytu.

Jeżeli nasz psiak ma częsty kontakt z innymi zwierzętami, na przykład podczas spacerów, to warto szczepić go na to schorzenie. Co prawda nie jest to wymagane, ale warto zadbać o zdrowie swojego pupila.

Szczepionka przeciwko Boreliozie

Borelioza, to choroba przenoszona przez kleszcze. Jeżeli zastanawiasz się czy zaszczepić swojego psa przeciwko temu schorzeniu, to musisz odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Istotną kwestią jest region Polski w którym mieszkasz, oraz to czy często odwiedzasz lasy, łąki i parki. Kleszcze bowiem tam właśnie pojawiają się najczęściej. Szczepionka przeciwko Boreliozie podawana może być w zależności od potrzeb raz na trzy lata, albo raz na rok.

screen-shot-2015-04-11-at-2-29-38-pm-1024x798

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć swoje zwierzę przed kleszczami, to po każdym spacerze w lesie, lub w parku dokładnie sprawdzaj sierść psa i kup specjalną przeciw kleszczową obrożę.

Szczepionka przeciwko psiej grypie

W dobie naszych czasów każdy czworonóg może złapać psią grypę. Jeszcze kilkanaście lat temu tego tupu schorzenie było naprawdę rzadkością. Choroba jest na tyle młoda, że większość ras psów nie ma w sobie genów, które mogłyby szybko zwalczyć to schorzenie. Dlatego też, jeśli psiak spotka się z innym chorym zwierzęciem to istnieje spore ryzyko, że zachoruje.

Objawami psiej grypy są bardzo podobne do objawów ludzkich. Pies może mieć katar, kaszel oraz gorączkę. Mogą pojawić się także wymioty i ogólne osłabienie organizmu.

Szczepionka przeciw psiej grypie nie daje stuprocentowej skuteczności, ale zarażony organizm ma znacznie większe szansę na szybki powrót do zdrowia.

Reakcja alergiczna na szczepionkę

Chociaż omawiana poniżej sytuacja zdarza się dosyć rzadko, to psy podobnie ta jak ludzie mogą mieć alergie na niektóre składniki szczepionki. Dlatego też, po każdej szczepionce tak ważne jest obserwowanie swojego pupila. Jeśli pojawią się tylko jakieś niepokojące objawy, to natychmiast trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii.

A co może nas zaniepokoić?

Jeżeli nasz psiak po zaaplikowaniu szczepionki :

–  będzie niespokojny lub ospały dłużej niż 48 godzin;

-będzie wymiotował;

-będzie miał gorączkę;

-będzie miał guzki w miejscu aplikacji szczepionki;

To czym prędzej należy zareagować. Warto jest również odnotować gdzieś fakt na jaką szczepionkę psiak zareagował alergicznie i w przyszłości unikać podawania tych samych składników.

Na zakończenie warto dodać, że jeśli szczepionka ma uratować życie naszego psiaka, to naprawdę warto ją podawać. Niemniej jednak, decyzja należy do Was. Podzielcie się proszę swoimi poglądami na ten temat i udostępnijcie ten post na Facebooku. Być może w ten sposób uratujemy jakieś psie życie?

 

Napisz komentarz