Wrzesień 2016 rok, Canada miasto Montreal.

Wydawać by się mogło, że w dobie naszych cywilizowanych czasów sytuacja opisana poniżej nigdy nie będzie miała miejsca. Niestety okazuje się, że bezduszne przepisy prawa mogą doprowadzić do tragedii. O co dokładnie chodzi?

W Montrealu w stanie Kanada urzędnicy chcą podpisać wprowadzić restrykcje dotyczące hodowli psów rasy Pit Bull. Według osób pracujących w urzędzie miasta jest to bardzo groźna rasa i tylko odpowiedzialni ludzie mogą ją wychowywać. Oczywiście racją jest, że każdy pies musi być tresowany i chowany pod silną ręką, ale w praktyce wprowadzone przepisy mogą znacznie utrudnić los wielu osób, a co najważniejsze mogą pozbawić życia wielu psów. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim Bulterierów, Pitbulli, Amerykańskich Terierów i wszystkich psów, które chociaż w małym ułamku odziedziczyły coś po rasie Pitbulla.

Nowe przepisy jasno mówią, że każdy właściciel wyżej wymienionej rasy będzie musiał przedstawić zaświadczenie dotyczące swojej niekaralności, a także będzie musiał zapłacić 150 dolarów za specjalne pozwolenie. Mało tego każdy psiak będzie musiał posiadać mikro chip,  być wysterylizowany i szczepiony.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to wszystkie psy tej rasy przebywające w schroniskach w Montrealu  będą poddane eutanazji.

pit-bull-redemption-dogs

Zaognienie sytuacji nastąpiło wtedy, gdy pies śmiertelnie zagryzł kobietę. Mąż regularnie przychodził do urzędników i żądał zaostrzenia przepisów. Osoby, które badały tą sprawę sprawdziły jednak, że pies wcale nie miał nic w sobie z rzekomo groźnej rasy bulterierów. Potwierdziły to również wykonane badania DNA.

Burmistrz miasta komentując tą sytuacją sam uznał, że jest ona bardzo trudna i skomplikowana. Mało tego spore grono urzędników także uważa ten zakaz za trudny do realizacji, ale mimo wszystko ustawa ma być lada dzień wprowadzona.

happy-pit-bull

Według CBC w Montrealu będą mieli prawo do odmowy eutanazji, ale większość lekarzy musi także zwracać uwagę na to jakie życzenia będą mieli ich klienci. Jeśli ktoś z ważnych powodów będzie chciał uśpić psa, to weterynarz będzie musiał wykonać taki zabieg.

Służby SPCA poinformowały także, że nie będą już współpracować z urzędem miasta, bo nie będą uczestniczyć w procederze bezmyślnego usypiania tysięcy bezbronnych psów.

redemption-dogs

Mnóstwo osób także jest przeciwnych wprowadzeniu tej restrykcyjnej ustawy. Argumentują to oni faktem, że przecież jest sporo gospodarstw domowych których nie stać na tak wysokie opłaty za pozwolenia. W efekcie ubodzy właściciele będą musieli uśpić psy, lub oddać je do schroniska, a takie zachowanie bez podawania żadnej przyczyny jest niezwykle okrutne.

Co gorsza uchwalenie tej ustawy może wpłynąć nie tylko na samo miasto Montreal, ale także na kilka pobliskich prowincji.

Prawnicy planują pozwać miasto, bo uważają, że ustawa jest niezgodna z konstytucją.

Na chwilę obecną sytuacja jest na tyle groźna, że mnóstwo schronisk wywozi psy rasy Pit Bull, a wszystko po to, żeby uchronić bezcenne życie zwierząt.

A co wy myślicie o tej historii? Co jeśli w Polsce zostałyby wprowadzone takie przepisy?

Napisz komentarz