Eutanazja to słowo, które wywiera na wszystkich ogromne wrażenie. Z jednej strony widzimy w nim szansę na ulżenie na przykład choremu zwierzęciu, a z drugiej jest to narzędzie, które nie zawsze prawidłowo wykorzystujemy. Bo co jeśli pies, lub kot nagle staje się niewygodny? Czy to znaczy, że tak bezkarnie można go uśpić? Oczywiście, że nie. Podejmując się opieki nad czworonogiem zawsze powinniśmy podejmować świadome decyzje.

W dzisiejszym wpisie skupimy się jednak na sytuacjach w których jesteśmy zmuszeni uśpić psa, lub kota. Skorzystamy z porad doświadczonego weterynarza, który na co dzień ma do czynienia z takimi przypadkami.

dog-laying-moss

Zapoznajcie się zatem z pięcioma kwestiami, które powinniście wiedzieć o eutanazji.

  1. Łzy są w porządku

Nieważne jak długo opiekowaliście się swoim pupilem. Nieważne czy był to rasowy czy mieszany pies. Z pewnością zdążyliście się do niego przywiązać i pokochaliście go całym sercem. Nic więc dziwnego w tym, że gdy przychodzi moment pożegnania łzy same cisną się do oczu. Nawet doświadczony lekarz weterynarii w wielu sytuacjach uroni łzę, bo dobrze wie jak to jest żegnać się ze swoim ukochanym przyjacielem. Oczywiście zdarzają się przypadki lekarzy, którzy są bezwzględni i bez uczuć podchodzą do takich kwestii. Niemniej jednak, wzruszenie to element tego typu pracy. Trzeba jednak pamiętać o swojej fachowości, wiedzy i doświadczeniu. Nawet jeśli sytuacja jest rozbrajająca, to lekarz po krótkiej chwili musi wziąć się w garść i wykonać swoją pracę. Pamiętajcie jednak o tym, że profesjonalny weterynarz zrozumie Waszą decyzję, nie będzie dziwił się łzom.

dog-lying-down

2. Bądź tam jeśli możesz

Jeżeli w Waszym życiu nadchodzi chwila rozstania się z ukochanym pupilem, to zróbcie wszystko, żeby spędzić z nim każdą ostatnią chwilę. Psiaki to bardzo empatyczne zwierzęta, które kochają nas całym sercem. Chyba nie chcielibyście, żeby ich ostatnim wspomnieniem był koszmar eutanazji?

Doświadczony lekarz weterynarii z którym rozmawialiśmy powiedział nam, że on ma akurat duże szczęście bo pracuje w klinice, w której większość osób zostaje do końca ze swoimi pupilami. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, weterynarz może skupić się na swojej pracy. Nie musi dodatkowo uspokajać psa i tłumaczyć mu co się dzieje. Psiaki w takich sytuacjach są bardzo zdezorientowane. Poza tym jeśli lekarz miałby pochylać się nad każdym usypianym zwierzęciem, to wyczerpałoby go to emocjonalnie. Drugim ważnym powodem dla którego powinniśmy być przy swoim pupilu jest to, że on po prostu na to zasługuje. Zadbajmy o to, żeby jego ostatnie chwile kojarzyły mu się tylko z nami.

dog-black-and-white

3. Nie zdejmuj obroży

Każda nieznana sytuacja dla psa wzbudza w nim niepokój. Jeśli przyprowadzamy naszego pupila do kliniki, i jeśli przed nami nieuchronny proces eutanazji, to zadbajmy o każdy najdrobniejszy szczegół. Niektórzy właściciele popełniają błąd i tuż przed uśpieniem zdejmują psu obrożę. Jeżeli do tej pory praktycznie nigdy tego nie robiliśmy, albo jeśli zdjęcie obroży kojarzy się psu z czymś negatywnym, to  nie powinniśmy tego robić. Pies ma ogromną intuicję i tak wyczuje, że dzieje się coś złego. Naszym zadaniem jest uspokojenie pupila i nie wzbudzanie w nim strachu.

dog-hiking

4. Przeżyj niezapomniane chwile

Jeżeli chcesz, żeby Twój pies zapamiętał swoje ostatnie chwile życia, to spraw, żeby były one jak najszczęśliwsze. Być może dla wielu z Was porada dotycząca świętowania i celebrowania chwili wyda się nie miejscu, ale uwierzcie, że to naprawdę Wam pomoże. W chwilach smutku i tęsknoty będziecie mogli wrócić pamięcią do tego wyjątkowego dnia. Co zatem możecie zrobić, żeby uszczęśliwić siebie i swojego chorego psiaka? Odpowiedź jest prosta, dosłownie wszystko. Jeżeli macie tylko ochotę to wybierzcie się na przejażdżkę za miasto. Jeżeli Wasz pies kocha wodę, to dlaczego by go tam nie zabrać? Jeśli lubi długie spacery po parku, to usiądźcie na swojej ulubionej ławce i celebrujcie chwilę. Zapewniam Was, że taki moment wytchnienia zrobi dobrze nie tylko Wam, ale także Waszemu psiakowi.

pup-lying-down

5. Przygotuj się

Dobrze, żeby ta smutna chwila, która musi nastąpić była perfekcyjnie przygotowana. Chodzi przede wszystkim o to, żebyś w momencie eutanazji i tuż po niej mógł skupić się tylko i wyłącznie na sobie i swoim zwierzaku. Co zatem należy zrobić?

Po pierwsze, najpierw skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Poproś go, żeby wytłumaczył Ci cały proces eutanazji i nie bój się zadawać trudnych pytań.

Po drugie, zawczasu wybierz klinikę weterynaryjną i wypełnij wszystkie wymagane dokumenty. Opłać rachunek i zadbaj o każdy detal.

Po trzecie, otocz swojego psa opieką. Przygotuj jego ulubione zabawki, kocyk i gadżety, które pozytywnie mu się kojarzą.

Po czwarte, zadbaj także o siebie. Dobrze, żebyś po powrocie do domu nie był całkowicie sam. Zaproś przyjaciół, wypożyczcie jakiś film i zamówcie coś do jedzenia.

Wiemy, że każda eutanazja jest inna i wiąże się z innym bólem. Mamy jednak nadzieję, że pomogliśmy Wam przygotować się do tego zabiegu.

Napisz komentarz