Znacie historię doktora Dolittle? Jeżeli tak, to na pewno kojarzycie, że ten człowiek miał niesamowity dar dogadywania się ze zwierzętami. Mało tego on nie tylko dobrze je rozumiał i zapewnił im komfortowe warunki do życia, ale także w dosłownym sensie z nimi rozmawiał. Któż z nas nie chciałby mieć takich umiejętności?

Wszyscy miłośnicy czworonogów chociaż dobrze znają swoje zwierzęta, chociaż wiedzą jakie są ich przyzwyczajenia, to tak naprawdę nigdy do końca nie są wstanie poznać ich osobowości. I tak na przykład wiemy, że pies kocha nas bezwarunkową miłością, ale czy wiemy jak zwierzak może okazywać tą miłość? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam do lektury.

Nie do końca jesteśmy wstanie rozpoznać uczucia i myśli zwierząt. Wiesz na przykład dlaczego Twój pies ucieka przed odkurzaczem, dlaczego stresuje się kiedy jest burza? Może takie zachowanie spowodowane jest nie tylko strachem?

Trudno jest stwierdzić czy kiedyś nam ludziom uda się wejść w psychikę zwierząt i dowiedzieć się co tak naprawdę w nich drzemie. Niemniej jednak, trzeba sobie jasno powiedzieć, że nowoczesna nauka pozwala nam coraz więcej odkrywać. Teraz możemy się przykładowo dowiedzieć czy nasz pies nas kocha. Jak to zrobić? To bardzo proste, wystarczy przyjrzeć się pewnym sygnałom.

Naukowcy bowiem odkryli, że psy mają pewne nadprzyrodzone i nadzwyczajne moce, a losy psa i człowieka zostały na tyle ze sobą połączone, że z pewnych zachowań wystarczy tylko wyciągnąć wnioski.

Chcecie sprawdzić jakie są subtelne objawy tego, że Wasz zwierzak darzy Was bezwarunkową miłością?

 1 Patrzenie prosto w oczy

0007_layer-comp-811-600x600

Znany ekspert  Brian Hare na co dzień badający zachowania psów twierdzi, że moment w którym pies patrzy się prosto w oczy, to tak jakby próbował się do nas przytulić.

Nieważne czy jesteś na spacerze ze swoim pupilem, czy też spędzasz z nim czas w domu jeśli tylko patrzycie sobie w oczy, to w Waszych organizmach uwalnia się oksytocyna czyli hormon, który pomaga nawiązać więź. Jest to ta sama substancja, która ułatwia matce nawiązać kontakt z nowonarodzonym dzieckiem.

Mamy dla Ciebie pewną propozycję. Jeśli chcesz sprawdzić co czuje do Ciebie Twój pies usiądź naprzeciwko niego i wpatruj mu się w oczy. Psiak na początku może być zdezorientowany, bo będzie myślał, że czegoś od niego chcesz.  Po paru minutach powinien jednak oswoić się z tą sytuacją i odwzajemnić spojrzenie prosto w oczy.

Tego typu ćwiczenia możesz powtarzać w trakcie codziennych zabaw i spacerów.

2 Ziewanie razem z właścicielem

0008_layer-comp-98-600x600

Znasz teorię o tym, że ziewanie jest zaraźliwe? A wiedziałeś, że dotyczy to nie tylko ludzi? Psy także mogą nas w tym naśladować.

Jak wykazały przeprowadzone badania, pies słysząc odgłos ziewnięcia także zacznie ziewać. Nie można do końca stwierdzić dlaczego tak się dzieje, ale jedno jest pewne. Psy są bardzo empatyczne, współczują nam wtedy, gdy przeżywamy ból, ale naśladują nas także w wielu innych sytuacjach.

Przeprowadzane testy pokazały również, że pies znacznie częściej ziewa wtedy, gdy robi to jego właściciel, a rzadziej wtedy, gdy widzi jak ziewa zupełnie obcy człowiek.

3 Przytulanie się

0005_layer-comp-613-600x600

Psy podobnie jak ludzie także potrzebują czułości, przytulania, dobrego słowa i głaskania.

Pies może przytulać się do nas z różnych powodów. Niekiedy jest to faktycznie tylko i wyłącznie oznaka bezwarunkowej miłości i potrzeba bliskości, ale pies poprzez przytulanie może także szukać u nas pomocy. Jeśli na przykład zwierzę jest zdenerwowane, lub jeśli się czegoś boi, to przytulając się do nas mówi nam, że jesteśmy dla niego oazą bezpieczeństwa.

4 Wspólne tulenie się i wylegiwanie po jedzeniu

0000_layer-comp-114-600x600

Gregory Bens, autor książki „Jak nas kochają psy” twierdzi, że jeśli pies zaraz po jedzeniu przychodzi do swojego właściciela, domaga się pieszczot i chce być przytulony, to silna oznaka bezwarunkowej miłości.

Wszyscy dobrze wiemy, że psy uwielbiają jeść. Można śmiało powiedzieć, że posiłek jest dla nich życiowym celem. Jeśli jednak zwierzę opróżni swoją miskę i jeśli od razu idzie do swojego pana, to znaczy, że go bardzo kocha i jest dla niego coś równie ważnego jak jedzenie.

5 Poruszanie brwiami

0004_layer-comp-513-600x600

Wydawać by się mogło, że pies swoje zadowolenie wyraża poprzez machanie ogonem. Jest to oczywiście jeden z bardziej zauważalnych symptomów, ale jak się okazuje pies może mieć także skomplikowaną mimikę twarzy.

Przeprowadzone w Japonii badania wykazały, że psy, które zostały zamknięte w obcym dla siebie pomieszczeniu i którym dano zabawki, których nie znały, lub nie lubiły poruszały częściej lewą brwią i lewym uchem. Jeśli tylko w tym samym pomieszczeniu pojawił się właściciel psa, lub jego ulubiony gadżet do zabawy, to zwierzę automatycznie uruchamiało prawą brew. A jak to jest u Waszych pupili?

 6 Spokój i opanowanie podczas samotnego przebywania w domu

0003_layer-comp-412-600x600

Niektórzy ludzie uważają, że jeśli pies szczeka i jest niespokojny kiedy wychodzą z domu, to oznaka, że zwierzak bardzo ich kocha.

Tymczasem nie do końca tak musi być. Jeżeli zostawiamy psa samego w domu, i jeżeli przyjmuje on to ze spokojem i idzie na przykład na swoje ulubione posłanie, to znak, że zwierzak czuje się bezpiecznie i wie, że do niego wrócisz, a to jest prawdziwa oznaka miłości.

7 Radość po powrocie do domu

0002_layer-comp-312-600x600

Kolejnym symbolem przejawiającym miłość psa jest jego radość po naszym powrocie do domu. Jeśli tylko przekraczasz próg swojego mieszkania i jeśli pies natychmiast wita Cię szalonym tańcem radości, to znaczy, że na Ciebie czekał, stęsknił się za Tobą i bardzo Cię kocha.

8 Spanie w Twoim łóżku

0006_layer-comp-711-600x600

Jeśli chcesz naprawdę dowiedzieć się czy Twój pies Cię kocha, to sprawdź gdzie najchętniej przebywa zarówno wtedy jak Cię nie ma i wtedy jak jesteś w domu. Jeżeli zwierzak wybiera na przykład Twoją sypialnię, to znak, że darzy Cię miłością. Pies nie lubi być odseparowany od ludzi, i jeśli pokocha swojego właściciela to najchętniej spałby w jego łóżku.

9 Przynoszenie ulubionych zabawek

0009_layer-comp-109-600x600

Jeśli Twój psiak często przynosi Ci swoją ulubioną zabawkę, to może być oznaką tego, że nie tylko ma ochotę na zabawę.

Psy w ten sposób mówią Ci, że są wstanie podzielić się z Tobą swoją cenną zdobyczą, a to jest przejaw ogromnej miłości.

10 Radość z Twojej miłości

0001_layer-comp-214-600x600

Jeśli kochasz swojego psa, to na pewno w jakiś sposób okazujesz mu to uczucie.

Psiaki, to bardzo inteligentne istoty, które natychmiast wyczuwają szczerość Twoich uczuć. Jeśli Ty będziesz kochał swojego czworonoga, to ten na wieki także obdarzy Cię bezwarunkową miłością.

Spodobały Ci się wymienione wyżej teorie? Masz takie samo zdanie? A może chcesz wyrazić swoją opinię? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do komentowania i dzielenia się tą historią. Udostępnij ją na Facebooku i dowiedz się co o tym sądzą Twoi znajomi.

Napisz komentarz